Manufacturer No:HRPG-ASCA#14C
Manufacturer:Broadcom Limited
Type:Encoders
Description:Encoders RPG SMT 120CPR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Broadcom Limited |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Series: | HRPG-ASCA |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Product: | Optical Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 120 CPR |
| Technology: | Rotary |
| Number of Detents: | No Detent |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Termination Style: | Cable |
| Output Type: | Quadrature |
| Shaft Diameter: | 1/4 in |
| Shaft Type: | Round / Plain |
| With Switch: | Without Switch |
| Operating Supply Voltage: | 5 VDC |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Broadcom / Avago |
| Bushing Material: | Plastic |
| Bushing Size: | 3/8 in x 0.23 in |
| Bushing Thread: | 3/8-32 UNEF |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Product Type: | Encoders |
| Shaft Length: | 0.5 in |
| Size / Dimension: | 1/4 in |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Encoders |
| Unit Weight: | 1.605847 oz |
HOT
AMT112S-0400-5000-S
Brand:CUI Devices

AMT112Q-0400-6350-S
Brand:CUI Devices

EM14R0A-M20-R064N
Brand:Bourns

HEDS-9100#J00
Brand:Broadcom / Avago

EM14R0A-M25-L064S
Brand:Bourns

AMT313S-V
Brand:CUI Devices

AMT102-D0500-I6350-S
Brand:CUI Devices

AMT112Q-0500-6350-S
Brand:CUI Devices

AMT-17C-1-036
Brand:CUI Devices

AEAT-9018-S06
Brand:Broadcom / Avago
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






