Manufacturer No:PEC16-4220F-S0024
Manufacturer:Bourns
Type:Encoders
Description:Encoders 20MM SHAFT w/switch
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Series: | PEC16 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product: | Contacting Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 24 PPR |
| Technology: | Mechanical |
| Number of Detents: | 24 Detent |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Termination Style: | PC Pin |
| Output Type: | Quadrature |
| Shaft Diameter: | 6 mm |
| Shaft Type: | D / Flatted |
| With Switch: | Push/Pull Switch |
| Operating Supply Voltage: | 5 VDC |
| Life: | 100000 Cycles |
| IP Rating: | IP40 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | Encoders |
| Size / Dimension: | 16 mm |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Encoders |
| Tradename: | Pro Audio |
| Unit Weight: | 0.282192 oz |
HOT
AMT103-D0500-I6350-S
Brand:CUI Devices

AMT102-D0512-I6350-S
Brand:CUI Devices

PEC11R-4230K-S0024
Brand:Bourns

E6C3-CWZ5GH 1000P/R 2M
Brand:Omron Automation and Safety

AMT102-D1024-I5000-S
Brand:CUI Devices

AMT11A2Q-V
Brand:CUI Devices

PEC11J-9220F-H0015
Brand:Bourns

AMT11A3S-V
Brand:CUI Devices

AMT112Q-0400-6350-S
Brand:CUI Devices

PER601-P117-N0015
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






