Manufacturer No:MCP3911A0-E/ML
Manufacturer:Microchip
Type:Analog Front End - AFE
Description:Analog Front End - AFE Dual Ch Energy Meter Front End 3.3V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Analog Front End - AFE |
| RoHS: | Details |
| Type: | Energy Metering |
| Resolution: | 16 bit 24 bit |
| Sampling Rate: | 125 kS/s |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Interface Type: | Serial SPI |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QFN-20 |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Packaging: | Tube |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Brand: | Microchip Technology |
| Input Type: | Differential |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 3.6 V |
| Product Type: | Analog Front End - AFE |
| Reference Type: | Internal |
| Reference Voltage: | 1.2 V |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 95 dB |
| other: | 91 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Unit Weight: | 0.004339 oz |
HOT
AMC7932FPHPT
Brand:Texas Instruments

AD3551RBCPZ16
Brand:Analog Devices

ATMXT1066TD-NHUR002
Brand:Microchip Technology

AD5941BCPZ-RL7
Brand:Analog Devices

AFE4460YBGT
Brand:Texas Instruments

ADS131M06QPBSRQ1
Brand:Texas Instruments
ADC3681IRSBT
Brand:Texas Instruments
DAC63002RTER
Brand:Texas Instruments

AD5592RWBCPZ-RL7
Brand:Analog Devices

DAC63202RTER
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






