Manufacturer No:AD5941BCPZ-RL7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized
Description:Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized Bio-Impedance & Electrochemical AFE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5941 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LFCSP-48 |
| Product: | Converters |
| Type: | ADC & DAC |
| Resolution: | 12 bit 16 bit |
| Number of Channels: | 24 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 2.8 V to 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5941ELCZ |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 2.5 LSB |
| INL - Integral Nonlinearity: | 4.7 LSB |
| Interface Type: | SPI |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of ADC Channels: | 1 Channel |
| Number of DAC Channels: | 2 Channel |
| Product Type: | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| Reference Type: | Internal |
| Reference Voltage: | 1.82 V 2.5 V |
| Sampling Rate: | 400 kS/s |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 80 dB |
| other: | 750 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Unit Weight: | 0.103066 oz |
HOT
DAC37J82IAAV
Brand:Texas Instruments

MCP3426A0-E/MC
Brand:Microchip Technology

DAC70501MDQFR
Brand:Texas Instruments

DAC53002RTER
Brand:Texas Instruments

ADS7128IRTER
Brand:Texas Instruments

MAX5868EXE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD7606C-18BSTZ
Brand:Analog Devices

ATM90E36A-AU-R
Brand:Microchip Technology

AD4131-8BCBZ-RL7
Brand:Analog Devices

MCP3914A1-E/MV
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






