Manufacturer No:LDC1001NHRR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized
Description:Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized 5V 16-bit Rp 24-bit L resolution inductance to digital converter 16-WSON -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| RoHS: | Details |
| Series: | LDC1001 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | WSON-16 |
| Product: | Converters |
| Type: | Inductance to Digital |
| Resolution: | 24 bit |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Texas Instruments |
| Height: | 0.8 mm |
| Interface Type: | SPI |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 4 MHz |
| Product Type: | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Width: | 4 mm |
| Unit Weight: | 0.001693 oz |
HOT
AD5674RBCPZ-1
Brand:Analog Devices

DAC53204RTERQ1
Brand:Texas Instruments

AD4130-8BCBZ-RL7
Brand:Analog Devices

ADS131M04QPWRQ1
Brand:Texas Instruments

AFE4960YBGT
Brand:Texas Instruments

MCP3911A0-E/ML
Brand:Microchip Technology
ADC3543IRSBT
Brand:Texas Instruments

ADS130B02QPWRQ1
Brand:Texas Instruments
ADC3581IRSBT
Brand:Texas Instruments

AD7381-4BCPZ
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






