Manufacturer No:AD4697BCBZ-RL7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:ADCs - Analog to Digital Converters
Description:Analog to Digital Converters - ADC 8 Ch 16 Bit 500 ksps SAR ADC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD4697 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | WLCSP-36 |
| Resolution: | 16 bit |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| Interface Type: | SPI |
| Sampling Rate: | 500 kS/s |
| Input Type: | Differential |
| Architecture: | SAR |
| Analog Supply Voltage: | 3.15 V to 5.5 V |
| Digital Supply Voltage: | 1.71 V to 1.89 V |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 93 dB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD4696 |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 0.6 LSB |
| FPBW - Full Power Bandwidth: | 11.7 MHz |
| Gain Error: | 0.025 %FS |
| INL - Integral Nonlinearity: | 1 LSB |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Product: | Multiplexed A/D Converter |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Reference Type: | Internal |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range: | 121 dB |
| Shutdown: | Shutdown |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio: | 93 dB |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.15 V |
| THD - Total Harmonic Distortion: | - 119 dB |
| Type: | Easy Drive Multiplexed SAR ADC |
HOT
MAX1167BCEE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD5592RWBCPZ-1-RL7
Brand:Analog Devices

AD7381-4BCPZ
Brand:Analog Devices
ADC3561IRSBT
Brand:Texas Instruments

AD4130-8BCBZ-RL7
Brand:Analog Devices

ATMXT1664T3-C2UR035
Brand:Microchip Technology

MAX17854ACB/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD3551RBCPZ16
Brand:Analog Devices

TLV5638QDR
Brand:Texas Instruments

DAC53204RTER
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






