Manufacturer No:PJ-086H
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors 1.65 x 4.4 mm 5.0 A Horizontal Through Hole Shielded Dc Power Jack Connector
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Jacks |
| Inside Contact Diameter: | 1.65 mm |
| Outside Contact Diameter: | 4 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | CUI Devices |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Silver |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Brass |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| other: | 700 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 045-6196R |
HOT
2400405-1
Brand:TE Connectivity

PJ-010AH
Brand:CUI Devices

PJ-059AH
Brand:CUI Devices

PJ-075CH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

2399992-1
Brand:TE Connectivity

S15KS20
Brand:Conxall / Switchcraft

PP3-002A
Brand:CUI Devices

PJ-076
Brand:CUI Devices

PJ-013C
Brand:CUI Devices

PP-2555TL-OM
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






