Manufacturer No:SN74LS191DE4
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Counter ICs
Description:Counter ICs 4-Bit Sync Up/Down
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Counter ICs |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-Narrow-16 |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | LS |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Counting Method: | Synchronous |
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Series: | SN74LS191 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Function: | Counter |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Output Current: | 16 mA/- 800 uA |
| Product Type: | Counter ICs |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
HOT
CD74HCT4060EE4
Brand:Texas Instruments

HEF4017BT-Q100J
Brand:Nexperia

HEF4020BT-Q100J
Brand:Nexperia

SN74HC590AN
Brand:Texas Instruments

CD4024BNSR
Brand:Texas Instruments

CD74HCT161M
Brand:Texas Instruments

SN74LS90DE4
Brand:Texas Instruments

SN74LS592N
Brand:Texas Instruments

74HC193D-Q100J
Brand:Nexperia

74LVC161PW,118
Brand:Nexperia
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






