Manufacturer No:SN74HC590AN
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Counter ICs
Description:Counter ICs 3 State 8-Bit Binary
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Counter ICs |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | HC |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Counting Sequence: | Up |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Series: | SN74HC590A |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Function: | Counter |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Output Current: | +/- 7.8 mA |
| Product Type: | Counter ICs |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
HOT
CD74HCT390M96
Brand:Texas Instruments

SN74LS592N
Brand:Texas Instruments

74HC4020D,653
Brand:Nexperia

SN74LV393ATPWREP
Brand:Texas Instruments

CD4060BMG4
Brand:Texas Instruments

74HC4040PW-Q100J
Brand:Nexperia

74LV4060PW-Q100J
Brand:Nexperia

SN74HC4060NSRE4
Brand:Texas Instruments

CD4022BPWR
Brand:Texas Instruments

74LVC163BQ,115
Brand:Nexperia
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






