Manufacturer No:FJ8066201931006 SR2EW
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units Mb ICP Skylake 2C 3955U ULT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Mobile Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-1356 |
| Family: | Intel Celeron |
| Core: | Intel Celeron |
| Code Name: | Skylake |
| Processor Series: | 3955U |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 2 Core |
| TDP - Max: | 15 W |
| Maximum Clock Frequency: | 2 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 32 GB |
| Memory Type: | DDR3L-1333/1600 DDR4-1866/2133 LPDDR3-1600/1866 |
| Cache Memory: | 2 MB |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| ECC Memory Supported: | Non-Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Without HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Displays Supported: | 3 Display |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 12 Lane |
| Number of Threads: | 2 Thread |
| PCIe Configurations: | 1x4 2x2 1x2 + 2x1 4x1 |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| Series: | i5-6300U |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Tradename: | Core i5 |
| Part # Aliases: | 944336 |
HOTPK8071305121400S RMGQ
Brand:Intel

FJ8067702739628S R33Z
Brand:Intel

LH8066803102701S REKA
Brand:Intel
MYC-YT113S3-4E128D-110-I
Brand:MYIR

CM8064601481957S R1PA
Brand:Intel

FJ8067702739738S R343
Brand:Intel

AV8063801116300S R10E
Brand:Intel
CM8066201922605S R2LJ
Brand:Intel

CM8068404404629S RGR0
Brand:Intel

CL8068403359725S R3YZ
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






