Manufacturer No:FH8065801620406S R23Z
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units 64BIT MPU
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Mobile Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-1168 |
| Family: | Intel Core i3 |
| Core: | Intel Core i3 |
| Code Name: | Broadwell |
| Processor Series: | i3-5010U |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 2 Core |
| TDP - Max: | 15 W |
| Maximum Clock Frequency: | 2.1 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 16 GB |
| Memory Type: | DDR3L-1333 1600 LPDDR3-1333 1600 |
| System Bus Type: | DMI2 |
| System Bus Speed: | 5 GT/s |
| Cache Memory: | 3 MB |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Displays Supported: | 3 Display |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 12 Lane |
| Number of Threads: | 4 Thread |
| PCIe Configurations: | 4x1 + 2x4 |
| PCIe Revision: | Revision 2.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| Series: | i3-5010U |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Tradename: | Core i3 |
| Part # Aliases: | 939363 |
| Unit Weight: | 1 oz |
HOT
CD8068904572501S RKJ9
Brand:Intel

CM8068404404629S RGR0
Brand:Intel

AV8063801149502S R0WN
Brand:Intel
CM8066201938000S R2LR
Brand:Intel

CM8066201920103 SR2L2
Brand:Intel
FJ8066201931006 SR2EW
Brand:Intel

GG8067402612700S R2GF
Brand:Intel
CM8066002032201S R2R6
Brand:Intel
NX1P2-9024DT
Brand:Omron Automation and Safety

CD8069504212701 SRFBA
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






