Manufacturer No:CM8068403379312 S R3YP
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units 8th Gen Intel Celeron G4900T Processor (2 Cores 2.9 GHz 2MB Cache 35W Tray)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Desktop Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCLGA-1151 |
| Family: | Intel Celeron |
| Core: | Intel Celeron G4900T |
| Code Name: | Coffee Lake |
| Processor Series: | G4900T |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 2 Core |
| TDP - Max: | 35 W |
| Maximum Clock Frequency: | 2.9 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 64 GB |
| Memory Type: | DDR4-2400 |
| System Bus Type: | DMI3 |
| System Bus Speed: | 8 GT/s |
| Cache Memory: | 2 MB |
| Maximum Operating Temperature: | + 88 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| ECC Memory Supported: | Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Without HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Number of Displays Supported: | 3 Display |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 16 Lane |
| Number of Threads: | 2 Thread |
| Operating Supply Voltage: | 550 mV to 1.52 V |
| PCIe Configurations: | 1x16 2x8 1x8 + 2x4 |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| Series: | G4900T |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Tradename: | Celeron |
| Part # Aliases: | 963697 |
| Unit Weight: | 7.450831 oz |
HOT
CN8063801307703S R1J2
Brand:Intel

CM8070104282134S RH6R
Brand:Intel
FH8066802979703S RGVZ
Brand:Intel

CD8068904572204S RKHP
Brand:Intel

CL8064701477400S R1ED
Brand:Intel
CM8067702868314S R338
Brand:Intel
CM8068403360212 SR3XB
Brand:Intel

FJ8068904368700S RGKG
Brand:Intel

CL8068403359725S R3YZ
Brand:Intel
CM8066201922605S R2LJ
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






