Manufacturer No:CM8064301559000S R235
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units 64BIT MPU
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Embedded Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCLGA-1356 |
| Family: | Intel Xeon |
| Core: | Intel Xeon |
| Code Name: | Haswell |
| Processor Series: | E5-2428LV3 |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 8 Core |
| TDP - Max: | 55 W |
| Maximum Clock Frequency: | 1.8 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 384 GB |
| Memory Type: | DDR3-800/1066/1333/1600 |
| System Bus Type: | QPI |
| System Bus Speed: | 8 GT/s |
| Cache Memory: | 20 MB |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 2 Configuration |
| Description/Function: | Intel Xeon processor |
| ECC Memory Supported: | Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 22 nm |
| Number of Memory Channels: | 3 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 24 Lane |
| Number of QPI Links: | 1 Link |
| Number of Threads: | 16 Thread |
| Operating Supply Voltage: | 650 mV to 1.3 V |
| PCIe Configurations: | 1x4 1x8 1x16 |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Part # Aliases: | 938934 |
HOT
CD8068904722302S RKY2
Brand:Intel

NX1W-ADB21
Brand:Omron Automation and Safety
CM8068403360112 SR3X9
Brand:Intel

BX806956248SRF90
Brand:Intel

CD8069504152802S RFFC
Brand:Intel
NX1P2-1040DT1
Brand:Omron Automation and Safety

FH8065301487719S R3UU
Brand:Intel
CM8067703318802S R38G
Brand:Intel
FJ8066201931006 SR2EW
Brand:Intel
FJ8066201931104S R2EU
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






