Manufacturer No:MAX86140ENP+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Biomedical Sensors
Description:Biometric Sensors Optical AFE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Biometric Sensors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Optical AFE |
| Operating Supply Current: | 660 uA |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Voltage: | 1.7 V to 2 V |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Package / Case: | WLP-20 |
| Packaging: | Waffle |
| Product Type: | Biomedical Sensors |
| Series: | MAX86140/MAX86141 |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 2 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Unit Weight: | 0.011488 oz |
HOT
MAX86140ENP+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

10104018-20
Brand:Measurement Specialties

NJL5313R-TE4
Brand:Nisshinbo
SFH 7050A
Brand:ams OSRAM
MAX86170AENG+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

SEN-12969
Brand:SparkFun

MAX30101EFD+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX32664GTGC+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

4580
Brand:Adafruit
MAX30112EWG+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






