Manufacturer No:ENC-240-12
Manufacturer:MEAN WELL
Type:Battery Chargers
Description:Battery Chargers 14.4V 16A 240W Charger
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Battery Chargers |
| RoHS: | Details |
| Chemistry: | Lithium Ion & Lead Acid |
| Output Voltage: | 14.4 V |
| Output Current: | 16 A |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Brand: | MEAN WELL |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Battery Chargers |
| Series: | ENC-240 |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Battery |
| Unit Weight: | 3 lbs |
HOT
GC30E-0P1J
Brand:MEAN WELL

U280-C02-S2
Brand:Tripp Lite

NPB-1700-24
Brand:MEAN WELL

79540-5067
Brand:Molex

NPP-750-48
Brand:MEAN WELL

PSC-121000ACX
Brand:Power-Sonic
V-USB-24-G11-1BB1
Brand:Carling Technologies

NPB-120-12TB
Brand:MEAN WELL

GC30U-5P1J
Brand:MEAN WELL

GC160A12-AD1
Brand:MEAN WELL
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






