Manufacturer No:86093487313755E1LF
Manufacturer:Amphenol
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors RA HEADER
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 48 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type C/2 |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Packaging: | Tray |
| Accessory Type: | Mounting Ears |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Housing Color: | Grey |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| Rows Loaded: | a + b + c |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 2.75 mm |
| Voltage Rating: | 1 kV |
| Unit Weight: | 0.749258 oz |
HOT
10153301-20211LF
Brand:Amphenol FCI

NDMB244100
Brand:Amphenol Commercial Products

86093967814765E1LF
Brand:Amphenol FCI

1934316-1
Brand:TE Connectivity

86093968813765V1LF
Brand:Amphenol FCI

5100147-9
Brand:TE Connectivity

923765-E
Brand:TE Connectivity / ERNI

86093487313755E1LF
Brand:Amphenol FCI

ESQ-124-38-G-T
Brand:Samtec

70232-115LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






