Manufacturer No:86093968115755E1LF
Manufacturer:Amphenol
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors 96P STRT RECEPTACLE STYLE C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 96 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type C |
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Packaging: | Tray |
| Accessory Type: | Mounting Ears |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Color: | Grey |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| Rows Loaded: | Fully Loaded |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 13.10 mm |
| Voltage Rating: | 1 kV |
HOT
76020-3010
Brand:Molex

ESQ-110-13-G-D
Brand:Samtec

10164743-003LF
Brand:Amphenol Commercial Products

10164742-003LF
Brand:Amphenol Commercial Products

NDMB242100
Brand:Amphenol Commercial Products

940-612F-B0H
Brand:Amphenol TCS

NDMA244100
Brand:Amphenol Commercial Products

HM2P09PA5111AALF
Brand:Amphenol FCI

10164743-001LF
Brand:Amphenol Commercial Products

K320FSH4/0
Brand:Amphenol Industrial
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






