Manufacturer No:T 3475 001
Manufacturer:Amphenol
Type:Circular DIN Connectors
Description:DIN Connectors 7P CABLE PLUG
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 7 Contact |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Shell Style: | Plug |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Crimp / Solder |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| IP Rating: | IP40 |
| Series: | C091 A |
| Family: | C091A |
| Accessory Type: | - |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Cable Diameter: | 4 mm to 6 mm |
| For Use With: | VN01 VN02 TN01 TN02 |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | C091 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Part # Aliases: | T 3475 001 U |
| Unit Weight: | 0.874794 oz |
HOT
C091 31G105 109 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

MJ-3502
Brand:CUI Devices

HDMIFTVC7NF057
Brand:Amphenol Socapex

MDPFTVC6ZN
Brand:Amphenol Socapex

C091 31G007 100 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

1210641277
Brand:Molex

47659-1101
Brand:Molex

MD-80SM
Brand:CUI Devices

C091-31H014-201-2
Brand:Amphenol Tuchel

T 3475 001
Brand:Amphenol Tuchel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






