Manufacturer No:THS3491YR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Op Amps - High Speed Operational Amplifiers
Description:High Speed Operational Amplifiers 900-MHz high-power-output current-feedback amplifier
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | High Speed Operational Amplifiers |
| Series: | THS3491 |
| SR - Slew Rate: | 8 kV/us |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 69 dB |
| Output Current per Channel: | 420 mA |
| Vos - Input Offset Voltage: | 1 mV |
| Supply Voltage - Max: | 32 V |
| Supply Voltage - Min: | 14 V |
| Operating Supply Current: | 17.3 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | Die |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Amplifier Type: | Current Feedback Amplifier |
| Brand: | Texas Instruments |
| en - Input Voltage Noise Density: | 1.7 nV/sqrt Hz |
| Gain V/V: | 5 V/V |
| In - Input Noise Current Density: | 20 pA/sqrt Hz |
| Product: | High Speed Amplifiers |
| Product Type: | Op Amps - High Speed Operational Amplifiers |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 82 dB |
| Shutdown: | Shutdown |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
HOT
OPA2205ADR
Brand:Texas Instruments

TLV9001QDBVRQ1
Brand:Texas Instruments

LM2903BRQDRQ1
Brand:Texas Instruments

MCP6496T-E/LT
Brand:Microchip Technology

OPA828IDGNR
Brand:Texas Instruments

TSU111IYLT
Brand:STMicroelectronics

AD8411AWBRMZ
Brand:Analog Devices

TLV9021QDCKRQ1
Brand:Texas Instruments
INA296A5QDDFRQ1
Brand:Texas Instruments

TLV9061QDCKRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






