Manufacturer No:3EH1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:AC Power Entry Modules
Description:AC Power Entry Modules 3A FASTON-FASTON1/4" FLANGE MOUNT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | AC Power Entry Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Inlets |
| Switch Function: | Not Switched |
| Filtered: | Filtered |
| Fused: | No |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect |
| Connector Type: | IEC-320 C-14 |
| Filter Type: | Standard |
| Brand: | TE Connectivity / P&B |
| Compliance: | UL |
| Product Type: | AC Power Entry Modules |
| Series: | H (3-15 A) |
| other: | 56 |
| Subcategory: | Power Entry |
| Part # Aliases: | 6609012-1 |
| Unit Weight: | 1.640239 oz |
HOT
PM0SXDHXB
Brand:TE Connectivity / P&B

06AE2
Brand:Delta Electronics

06ME3G
Brand:Delta Electronics

PF0033/10/63
Brand:Bulgin

3-137-412
Brand:Schurter

3HPSNS1-HG
Brand:TE Connectivity / Corcom

3-137-396
Brand:Schurter

12HPEND1
Brand:TE Connectivity / Corcom

BZV03/Z0000/09
Brand:Bulgin

3-132-199
Brand:Schurter
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






